06/04/2009
2009 წლის 6 აპროლს II3 კლასში ჩატარდა ღია გაკვეთილი ქართულ ენაში. მასწავლებელი – სოფიკო თავაძე. გაკვეთილს ესწრებოდნენ: სკოლის დირექტორი ი.ჯგერენაია და პირველი საფეხურის კლასის მასწავლებლები.
მიზანი: მოსწალეები გადმოსცემენ ნასწავლი ტექსტის შინაარსს. შეძლებენ სხვის მიერ დაწყებული თხრობის გაგრძელებას. ტექსტის ირგვლივ დასმულ კითხვებზე პასუხი. გამოხატავენ საკუთარ დამოკიდებულებას. ახალი ტექსტის ხმამაღალი კითხვა და უცნობი სიტყვების მნიშვნელობების დაზუსტება.
თემა: ,,მოგზაური მაიმუნი”
რესურსი: სახელმძღვანელო, ტაბულები, ცხოველების პლაკატები.
აქტივობები: კითხვა-პასუხი, ვარაუდის გამოთქმა, ზეპირი მეტყველება, სავარჯიშოები, ხმამაღლა კითხვა.
აქტივობა№1. დავალების გამოკითხვა.
– რა გვქონდა დღეისათვის დავალება?
– რატომ უნდა შეგვეგროვებინა ინფორმაცია მაინცდამაინც მელიაზე?
– რა შუაშია მელია?
რამოდენიმე მოსწავლე ხმამაღლა წაიკითხავს საკუთარ დავალებას (15წუთი).
აქტივობა№2. ტექსტის შინაარსის გადმოცემა, სხვის მიერ დაწყებული თხრობის გაგრძელება (5წთ).
მინდა გკითხოთ:
– თქვენ თუ გჯერათ მელიის ნათქვამის, დაეჯერება თუ არა მის კუდს? რატომ?
– როგორი ყოფილა საქათმის პატრონი?
– ჩვენი გაკვეთილიდან გამომდინარე კიდევ ერთხელ რა დაგვიმტკიცა მელამ? (3წთ)
აქტივობა№3. წყვილებში მელიის შესაფერისი ანდაზების მოფიქრება (12წთ).
– რა იყო გაკვეთილში მთავარი?
– რატომ დაიწერა იგი?
აქტივობა№4. სავარჯიშო, მსგავსი სიტყვების მოძებნა მოთხრობაში (2წთ).
ახალ მასალაზე გადასვლა:
– სად მოგზაურობს ყველაზე ხშირად მელია?
ჩვენ დღეს ვისაუბრებთ კიდევ ერთ მოგზაურობაზე, ისინი არიან მაიმუნები.
გაკვეთილის თემა: ,,მოგზაური მაიმუნები”
– თქვენი აზრით, რაზე შეიძლება იყოს აქ საუბარი?
– სად შეიძლება იმოგზაურონ მაიმუნებმა?
ინფორმაცია მაიმუნებზე, მაიმუნების სურათების ჩვენება.
აქტივობა№5. გაკვეთილის ხმამაღლა კითხვა და უცნობი სიტყვების ახსნა (3წთ.)
კითხვები გაკვეთილიდან:
– სად იმოგზაურეს მაიმუნებმა?
– რომელი ცხოველები ნახეს მოგზაურობისას?
– რატომ ხედავდნენ ისინი ერთსა და იმავე სურათს?
აქტივობა№6. შემდეგ მოსწავლეები დაფიქრდებიან წყვილებში:
– როგორ შეიძლება გაგრძელდეს ეს ამბავი?
– რა შეიძლება მომხდარიყო შემდეგ (3წთ).
აქტივობა№7. საშინაო დავალების მიცემა (2წთ).
აქტივობა№8. შეჯამება (12წთ).
– მოგეწონათ ჩვენი დღევანდელი გაკვეთილი?
– რა მოგეწონათ ყველაზე ძალიან?